Redundantne enkodery bezpieczeństwa SIL3/Ple.

« Przejdź do listy aktualności

Enkodery bezpieczeństwa z interfejsem Ethercat

Jako specjaliści w interfejsach przemysłowych i czujnikach położenia bezpieczeństwa, TR-Electronic po raz kolejny połączył dwa światy. Obrotowe enkodery bezpieczeństwa CDV75M i CDH75M mogą teraz także być używane z bezpiecznymi sieciami EtherCAT. Wspierają funkcjonalność bezpieczeństwa poprzez protokół EtherCAT (FSoE). Przesyłają dane na temat prędkości bezpieczeństwa i położenia bezpieczeństwa z wykorzystaniem przemysłowego Ethernetu. Zmierzone wartości są pobierane przez dwie redundantne jednostki skanowania, niezawodność jest zapewniona przez porównanie danych między nimi. Enkodery obrotowe są certyfikowane i mogą pełnić funkcję bezpieczeństwa, gdzie niezbędny jest poziom niezawodności/bezpieczeństwa SIL3, PLe.

Funkcjonalność bezpieczeństwa jest zintegrowana w enkoderze; nie potrzeba dalszych jendostek oceniających lub modułów bezpieczeństwa. Oznacza to, znaczną redukcję okablowania i konfiguracji parametrów takich jak: tolerancja zatrzymania, kierunek obrotu lub czas integracji. Parametryzacja jest realizowana z wykorzystanie protokołu FSoE.

Elektroniczna parametryzacja jest bardzo pomocna: podczas  bezpiecznego zatrzymania, sygnał wyjścia enkodera obrotowego może zostać zmieniony, przekręcenia wału. Znacząco upraszcza to adaptację systemu mechanicznego. Jednocześnie, pozycja i prędkość mogą być odczytane przez niezabezpieczony lub „normalny” protokół EtherCAT. W związku z tym, wartości pozycji są jednocześnie dostępne dla szybkiej kontroli pozycjonowania poza bezpiecznym zakresem danych. Funkcjonalność bezpieczeństwa przez Ethercat, umożliwia zupełnie nowe rozwiązania, włączając w to współdzielone stacje robocze, gdzie operator i maszyna mogą dzielić wspólnie miejsce pracy wydajniej, bardziej niezawodnie i bezpieczniej.

Dostępne modele enkoderów: obrotowe, linkowe